Цей день в історії математики

09:31, 14-03-2023

14 березня – Міжнародний день числа - математичної сталої, що виражає відношення довжини кола до довжини її діаметра. Це ірраціональне та трансцендентне число, що починається як 3,141592... і має нескінченну кількість знаків. Що цікавого ми знаємо про число π?

• Математичний спосіб обчислення числа π першим запропонував Архімед у III столітті до н. е.
  • Уперше для позначення цієї сталої грецьку букву π використав у 1706 році британський математик Джонс.
  • Ірраціональність числа π була вперше доведена Йоганном Ламбертом в 1761 році.
  • Трансцендентність числа π була доведена в 1882 професором Фердінандом фон Ліндеманом.
  • Рекорд із запам'ятовування числа π належить індійцю Раджвір Міну. У 2015 році він назвав 70 000 знаків.
  • Числу π присвячено цілих два свята: перше, День числа π, відзначається щорічно 14 березня, а другий, День наближеного значення числа π — 22 липня.
  • У 1987 році фізик Ларрі Шоу запропонував святкувати 14.3 – День числа π.
  • Дата свята збігається з днем народження одного з найвідоміших фізиків – Альберта Ейнштейна, а також із датою смерті у 2018 році відомого фізика сучасності Стівена Хокінга.
  • У послідовності символів числа π немає логічних повторень, а це означає, що ця послідовність підпорядковується теорії хаосу.
  • Послідовність цифр числа π точно розрахована на 62,8 трильйона цифр після коми.
  • Про число π у 1998 році було знято фільм культовим режисером Дарреном Аранофскі, який вважають математичним трилером.
  • У місті Сіетл в Музеї Мистецтв стоїть пам'ятник π. Він нагадує кожному відвідувачеві музею про вічність математичної сталої.
  • Фірма "Givenchy" випускає парфум для чоловіків під назвою "π", він рекомендований впевненим у собі людям.
  • Музику числа π можна почути у виконанні Девіда Макдональда, який записав за допомогою фортепіано, як звучить число π, якщо його взяти з точністю до 122 знаків після коми. Для цього кожному числу було надано свій порядковий номер на клавіатурі фортепіано за мінорною шкалою.