У курсі новацій

16:58, 30-11-2022

Викладачі кафедри вищої математики, математичного моделювання та фізики обговорили необхідність і можливість застосування нових позначень у Міжнародній системі одиниць (СІ) при викладанні дисципліни «Фізика»

У Міжнародну систему одиниць (СІ) додали нові позначення (префікси) для вираження найбільших та найменших вимірів у світі. Оновлення відбулося вперше за останні 30 років. Необхідність у введенні нових префіксів обумовлена постійним зростанням обсягів даних.

У 1991 році до Міжнародної системи були введені префікси «зетта-» та «йотта-» (йоттаметр – це одиниця з 24 нулями). Однак зараз навіть таких одиниць недостатньо.

На 27-й Генеральній конференції з мір та ваг у Парижі міжнародна група вчених ввела префікси для найбільших чисел «ронна» (ronna-) та «кветта» (quetta-) та для маленьких - префікси «ронто» (ronto-) та «квекто» (queсtо-). Нові префікси мають забезпечити майбутнє системи та задовольнити потребу світу у вищих цифрах, принаймні протягом наступних 20–25 років. Літери R та Q були єдиними, які не використовувалися для інших символів, тому їх обрали для нових префіксів.

Роннаграм є одиницею з 27 нулями. Так, Земля важить приблизно шість роннаграм. Кветтаграм – одиниця із 30 нулями. Вага планети Юпітер становить близько двох кветтаграм.

До речі, деякі ІТ-компанії для зручності вже використовують несанкціоновані приставки до величин для позначення величезних обсягів даних — бронтобайти та геллабайт.