Сучасні ергономічні вимоги до організації робочих місць, обладнаних екранними пристроями

13:46, 07-11-2019

Робоче місце - це зона простору, оснащена необхідним обладнанням, де відбувається трудова діяльність одного працівника або групи працівників

Раціональне планування робочого місця повинна забезпечувати: найкраще розміщення знарядь і предметів праці, не допускати загального дискомфорту, зменшувати стомлюваність працівника, підвищувати його продуктивність праці. Під час організації робочого місця доцільно виключити або мінімізувати всі фізіологічні неприродні і незручні положення тіла. Дослідники стверджують, що при раціональній організації робочих місць продуктивність праці зростає на 15-25%.

Основні ергономічні вимоги до проектування робочого місця в системі «людина - техніка - виробниче середовище» в Україні тривалий час не оновлювались, але на сьогодні оновлення законодавчої бази в цій сфері вже відбулося за багатьма напрямками.

Оновлена законодавча база стосується вимог безпеки до обладнання та технологічних процесів та враховує ергономічні аспекти у дизайні робочих місць. У якості прикладу можна навести такі нормативні документи:

• ДСТУ ISO 9241-1-2003 Ергономічні вимоги до роботи з відеотерміналами в офісі. Частина 1. Загальні положення,
  • ДСТУ 7234:2011 Дизайн та ергономіка,
  • ДСТУ 7299:2013 Дизайн та ергономіка. Робоче місце оператора Взаємне розташування елементів робочого місця. Загальні вимоги ергономіки Обладнання виробниче,
  • ДСТУ 7950:2015 Дизайн і ергономіка. Робоче місце при виконанні робіт стоячи,
  • ДСТУ 7951:2015 Дизайн і ергономіка. Крісло оператора. Загальні ергономічні вимоги Загальні ергономічні вимоги,
  • ДСТУ 8604:2015 Дизайн і ергономіка. Робоче місце для виконання робіт у положенні сидячи. Загальні ергономічні вимоги,
  • ДСТУ EN 547-3:2018 Безпека машин. Розміри тіла людини. Частина 3. Антропометричні дані.

Більш детально ознайомитись з сучасними вимогами до робочих місць, на яких використовують екранні пристрої можна при вивченні дисципліни «Захист професійної діяльності в галузі» при виконанні практичних занять.