Науково-методичний семінар на кафедрі фізики

10:21, 16-02-2018

05.02.2018 року на кафедрі ФІЗИКИ відбувся науково-методичний семінар з теми «Гравітаційні хвилі». З доповіддю виступила доцент , кандидат фізико-математичних наук Людмила Михайлівна Гориня.

Ще 100 років тому А. Ейнштейном була побудована загальна теорія відносності, яка передбачала існування  «чорних дір» та гравітаційних хвиль. Існування «чорних дір» підтвердилося. Гравітаційні ж хвилі були відкриті 14 вересня 2015 року.

Шо ж таке гравітаційні хвилі? Це збудження метрики простір-час. Якщо система простір–час має певні пружні властивості, то в ній можуть поширюватись хвилі, подібно до того, як виникають пружні хвилі від каменя на поверхні води.

Джерелом гравітаційних хвиль повинно бути будь-яке тіло, що має масу та рухається з прискоренням.  Але гравітаційні хвилі дуже слабкі. Тому для їх реєстрпції потрібно спостерігати взаємодію дуже масивних тіл, якими можуть бути, наприклад,   пари чорних дір або нейтронних зірок, що обертаються навколо загального центру мас досить швидко і дуже близько одна від одної. Через втрату енергії за рахунок гравітаційного випромінювання ці тіла поступово зближуються, збільшуючи швидкість обертів і  частоту гравітаційних хвиль, поки не зіллються в одне тіло. Основна частина гравітаційного випромінювання припадає на останні долі секунди перед злиттям, коли тіла починають рухатися зі швидкостями, наближеними до швидкості світла.

Для спостережень відповідних ділянок Всесвіту була створена лазерна інтерференційна гравітаційна обсерваторія LIGO Scientific Collaboration. Це – міжнародний проект, в якому приймало участь декілька держав - США, Італія, Японія та деякі інші. Було створено два детектори (гравітаційні антени). Один з них розташований в штаті Вашінгтон, а другий — в Луізіані (штат Лівінгстон). Відстань між детекторами становить приблизно 3000 км. Це два лазерних інтерферометри з плечами приблизно по 4 км кожне.

14 вересня 2015 року гравітаційна хвиля дійшла до Землі і була зареєстрована за допомогою цих детекторів у вигляді спектрограм.

Для перевірки результатів вимірювання та встановлення їх і достовірності знадобився час. І ось в жовтні 1917 року була присуджена нобелівська премія за відкриття існування гравітаційних хвиль вченим Кіпу Торну, Райнеру Вайсу, Баррі Баришу.

Що ж дають нові знання людям? Це може бути:черговий ступінь пізнання Всесвіту, або перші кроки на шляху до нових технологій переміщення крізь час – простір.