Майбутні державотворці повинні знати історію: креативні освітні підходи на кафедрі Публічного управління та адміністрування ДУІКТ

14:07, 26-10-2023

Українська історія зберігає чимало видатних імен своїх патріотів. Наприкінці XVI ст. під впливом ідеї самоврядування та спираючись на досвід, що вже накопичили численні козацькі громади, завдяки швидкому зростанню козацтва у Подніпров’ї формується козацький стан, який спочатку сам встановлює собі привілеї та імунітети, а потім, користуючись з того, що козацтво починає відігравати все більш значну роль у порубіжжі як фактор стримування та кваліфікована й невибаглива військова сила, примушує можновладців юридично закріплювати козацькі права, які представляв Гетьман. Українська Гетьманська держава за 116 років свого існування (1648–1764 рр.) мала 17 гетьманів. У процесі формування гетьманської влади як української державної інституції в назву «гетьман» до 1648 р. вкладалося поняття найвищого військового керівника козацтва...

Це коротко про одну із тем дисципліни «Українська державність і культура», яку вивчають студенти 1-го курсу бакалаврату спеціальності 281 «Публічне управління та адміністрування». Зокрема, вони мали можливість теоретичні лекційні знання доповнити надзвичайно цікавим інформаційним та оглядовим матеріалом, отриманим у музеї гетьманства.

Музей гетьманства саме у День Незалежності України 24 серпня 2023 року святкував своє 30-річчя. Всі його експонати свідчать про нашу звитяжну історію, давні державницькі традиції. Гетьманство, як історичний період, став містком між княжою добою Києва, боротьбою за незалежність у XX сторіччі та новітній історії України.

Нині фонди музею налічують близько 11 тисяч експонатів. Виставкові зали дають можливість зануритися в історичне минуле нашої козацької державності та в культурну спадщину України. Це єдиний у Києві музей такого спрямування.

Під час екскурсії залами музею студенти прослухали цікаву розповідь про старовинну кам’яницю, дізналися важливі факти про формування козацької держави під проводом гетьмана Богдана Хмельницького, почули корисні поради, як запам’ятати зображення українських гетьманів, а також ознайомилися з державотворчою діяльністю Павла Скоропадського. Активно виконували різноманітні завдання, відповідали на питання екскурсовода.

У виставковій залі на третьому поверсі до 30-річчя створення музею гетьманства експонувалася виставка пленарних робіт «Музей гетьманства в погляді художників».

Глибокі враження та захоплення у студентів викликали старовинні підвали. В одному із залів були представлені ілюстрацій Тетяни Копитової «Непухнасті ілюстрації». Це зображення про мужність, силу і любов. Всі вони засновані на реальних подіях, на історіях реальних людей і звірів.

Так, поєднання практичного заняття й екскурсії в музей гетьманства відіграло важливу роль у формуванні світогляду студентів, сприяло поштовхом для глибинного вивчення історії української державності та культури.

Підступний ворог постійно намагається знищити нас, як націю, вкрасти та спаплюжити нашу історію та культуру. Тому зараз, як ніколи, важливо акцентувати увагу нашого суспільства, зокрема, наших студентів – майбутніх публічних управлінців і державотворців на історичних цінностях і здобутках пращурів українського народу, культурній спадщині, збереженні пам’яті про подвиги предків задля життя майбутніх поколінь.

Підтвердженням цьому є безсмертний вислів М.Т. Рильського «Хто не знає свого минулого, той не вартий майбутнього, хто не відає про славу своїх предків, той сам не вартий пошани»!