Стрес під час екзаменаційної сесії

12:32, 25-12-2023

Період екзаменаційної сесії може бути стресовим для більшості студентів.

Чи хвилюєтесь Ви зараз з приводу іспитів?

Стрес - стан людини, що виникає у відповідь на різноманітні екстремальні впливи, реакція організму на несприятливий вплив.

Як розпізнати стресовий стан та які ознаки можуть спостерігатись в період сесії?

• Почуття роздратованості, пригніченості без особливих причин.
  • Нездатність зосередитися на роботі.
  • Часті головні болі, різі в шлунку, які не мають органічних причин.
  • Фізична слабкість, небажання що-небудь робити, постійна втома.
  • Зниження апетиту або постійне відчуття голоду.
  • Зловживання шкідливими звичками.
  • Неможливість розслабитися відкинути вбік свої справи і проблеми.
  • Іноді з’являються нервові тики, нав’язливі звички: людина покусує губи, гризе нігті. З’являється метушливість, недовіра до всіх і кожного.

Протягом життя складати іспити доводиться кожній людині. І практично немає людини, який не відчував би страху перед іспитом.

Психологічна підготовка включає в себе:

1. Підготовка і здача - різні речі. Якщо Ви весь час перед іспитом провалялися з підручниками на дивані, то контраст із суворим екзаменаційним класом буде дуже сильний, і це подіє на вас негативно. Тому вчіть білети, сидячи за столом, розповідайте теми стоячи «біля дошки» - це наблизить вас до реальної обстановки.
  2. Репетируйте. Спробуйте уявити собі важку ситуацію на іспиті і знайдіть з неї вихід. Задайте собі найважчі питання і дайте відповідь на них. Переживіть страх провалу і подумайте - ну невже дійсно немає виходу? Поплачте, Посумуйте, позліться на себе і інших. Переживіть свій страх до іспиту.
  3. Згадайте випадок вашого успіху. Як Ви вели себе тоді, що говорили, про що думали, як рухалися, як виглядали - проживіть ці ситуації.
  4. Спробуйте аутогенне тренування. Складіть для себе формули, налаштуйтеся в дусі «у мене все вийде» і повторіть перед сном і протягом дня.
  5. Останні 12 годин треба готувати не знання, а організм до здачі іспиту. Найкраще нічого не робити, а відпочивати, дати можливість вкластися знань.
  6. Уникати говорити про себе погано. Відсутність віри в себе зменшує продуктивність праці, з іншого боку, формує легковажне ставлення до підготовки. Головне, бути адекватно впевненим в собі. Добре допомагає повторення думок-формул. Наприклад, таких: «Матеріал важкий, але я підготуюся і здам його добре», «Нехай у мене все вийде», «Я готовий складати іспит», «Я спокійний, зібраний, готовий до дії» тощо.
  7. В останній вечір перед екзаменом можна подивитися легкі комедії. Краще, якщо вже знайомі. «Важкі» в емоційному плані фільми краще не дивитися, на наступний день чекає серйозне випробування, тому немає сенсу перенапружувати нервову систему і відволікатися від іспиту.
  8. З цієї ж причини слід уникати сварок, скандалів, з'ясувань відносин і конфліктних ситуацій.
  9. Виділити один годину на повторення складних питань.
  10. Іспит, як багато що в житті - явище минуще. Якщо майбутня подія дуже лякає, можна подивитися на календар: 25 число - іспит, а 26 - все, його вже немає. Свобода, світлий шлях, гора з плечей, спокійний сон. Настрій на інше значуща подія, перемикання допомагає заспокоїтися. І справді, завтра іспит, а після нього - наприклад, або зустріч з друзями, або футбол. Адже життя не закінчується з іспитом.

В житті кожної людини дуже важливою є стресостійкість особистості. Реєструйтесь та долучайтесь до тренінгової групи, що стартує в лютому, з формування навичок зі стресостійкості за посиланням: https://forms.gle/QdQjCUY37tSXs6wh8

З турботою про Вас, провідний психолог

Адамюк Діана Сергіївна