Диспут за правилами й без

12:26, 13-10-2022

Легко мати справу з цілковитою згодою, проте зовсім непросто з опонентами, які «не бачать очевидних речей». Це може перетворитися на неприємну суперечку. Ворогуючі сторони залишають поле бою в гніві, що псує вже їхні подальші стосунки. Проголошуючи себе комунікаційним тренером і прихильником передових методів, я несподівано вирішив зарадити цьому, використовуючи … середньовічний підхід ранніх університетських диспутів! Мені не довелося довго пояснювати, в чому справа, – у найстаріших навчальних закладах Європи існували правила диспутів, і першим серед них було «НЕ ТОРКАТИСЯ ОСОБИСТОСТІ ОПОНЕНТА!». Хто порушував цей припис, той одразу програвав диспут. Насправді нелегко обмежувати себе темою дискусії. І кількість провокаційних питань, які приховують небезпеку конфліктів, зросла, надто якщо поглянути на навчальну програму для другокурсників. Чи руйнує втеча у віртуальну реальність нашу особистість? Чи роблять нас комп'ютерні ігри в режимі 24/7 нездатними до будь-яких адекватної реакцій? Чи створить бум штучного інтелекту війська, що складатимуться з безжальних вояків? На початку диспуту я прошу студентів хвилину-дві мовчки подумати, на чиєму боці вони будуть, і записати свої думки на аркуші паперу. Після короткого випадкового опитування група ділиться на дві команди, які порівнюють між собою свої ідеї та обирають спікерів для подальшого змагання з опонентами. Учасники висловлюють свої думки. Моя робота найпростіша – слідкувати за можливими порушеннями правил. Процедура завершується загальним голосуванням за те, яка команда виграла диспут. Все це змушує брати участь у дискусії кожного студента. Є дві проблеми, які треба постійно вирішувати: ми не повинні дозволити нашим пристрастям перетворитися на обрАзи, з одного боку, і, з іншого, заохочувати деяких сором’язливих студентів висловлювати свою думку, обіцяючи бонуси і, звичайно, не розглядати жодних можливих помилок, що позбавляє від страху «бовкнути дурницю». Ми тільки почали практику диспутів, але вона, безумовно, містить багато захоплюючих моментів використання мови.

Підготував доцент кафедри англійської мови Клочков В.В.