Укр.

Rust: головні переваги та чи варто ставати Rust-розробником

14:52, 03-12-2023

Rust — мультипарадигмальна компільована мова програмування загального призначення, що поєднує парадигми функціонального та процедурного програмування з об’єктною системою, що базується на типажах. Управління пам’яттю здійснюється через механізм «володіння» з використанням афінних типів, що дає змогу обходитися без системи збирання сміття під час виконання програми.

Rust був створений для забезпечення високої продуктивності, аналогічної до тієї, що пропонують C і C++, але з упором на безпеку коду, що є ахіллесовою п'ятою цих двох мов. Проте безпека – це не єдина причина популярності цієї мови. Висока продуктивність при обробці великих обсягів даних, підтримка паралельного програмування, а також наявність ефективного компілятора - інші причини, з яких відомі «важковаговики» IT-галузі вважають за краще використовувати Rust у своїх розробках. До них належать Firefox, Dropbox, Cloudflare та багато інших відомих компаній.

Головні причини використання Rust:

• можливість створення програмного забезпечення без помилок;
  • висока продуктивність мови;
  • надійні властивості безпеки.

Вивчати Rust варто, якщо ви належите до людей із системним мисленням, оскільки ця мова дає багато інструментів для систематизації та самокорекції.

Як і C++, Rust дає можливість розробляти низькорівневі речі, як-от драйвери, але при цьому не має багатьох хронічних проблем C++, що накопичилися за майже пів сотні років і через вимогу зворотної сумісності їх не можна прибрати.

Rust існує трохи більше за 10 років і успадкував найкраще і від C++, і від інших мов програмування, зокрема від OCaml-подібних та функціональних мов.

Rust підійде людям, які прагнуть швидкості та стабільності у мові. Перевірки компілятора забезпечують стабільність. Ця мова прагне до швидкого коду та абстракцій з нульовою вартістю і компілює високорівневі функції в код нижчого рівня так само швидко, як і написаний вручну.

У Rust-розробників досить високі зарплати. Згідно з останнім зарплатним опитуванням DOU, медіанна зарплата такого фахівця рівня Middle — $4700, а рівня Senior — $6350. Хоча варто зауважити, що технологія не є поширеною серед українських розробників. Rust-розробників рівнів Trainee та Junior взагалі не виявилося серед опитаних спеціалістів.

Rust знаходиться у першій пʼятірці серед мов, які українські розробники планують вивчити найближчим часом.

Rust має високий «індекс вподобання» – це відносна кількість розробників, що пишуть мовою і які для наступного проєкту у своїй сфері теж оберуть цю мову.

Rust може бути застосований як у низькорівневому програмуванні, так і в розробці сайтів.

ML, обробка даних, системне програмування, embedded, веб, розподілені системи, програмування GPU, gamedev – Rust може бути ефективним у всіх цих напрямах.

Але деякі напрями розвинені краще, ніж інші. Наприклад, більш ніж половина Rust-розробників працює з блокчейном. На другому місці — розробка веббекендів та розподілених систем.

Rust більше підходить тим, хто вже знає якусь мову програмування та займається розробкою і хоче розвиватися. Ця технологія – відносно нова та перспективна, її використовують у світових технологічних гігантах, роботу Rust-розробників добре оплачують.

Проте і початківцям є сенс вивчати Rust. Вакансій в Україні небагато, але і претендентів на такі посади дуже мало.

Зацікавила мова програмування? Хотіли б її вивчати у майбутньому?

Кафедра Технологій цифрового розвитку Вам в цьому допоможе!